כניסה לחברים רשומים

 
*
*
*
*
* שדה חובה למילוי

סיור סליחות בירושלים

סיור סליחות בירושלים הפך להיות אטרקציה רוחנית ותרבותית שכבר מזמן אינה נחלתם של דתיים בלבד. חילונים רבים אשר מעוניינים להתנסות וללמוד עוד על הפן הדתי של המדינה מגיעים לסיורים אלו כל שנה. סיורי סליחות מאפשרים למשתתפים להתקרב אל שורשיהם היהודיים, קודם כל על ידי סיור והכרה מגוף ראשון של מקומות בעלי ערך תרבותי יהודי מובהק ואחר כך על ידי קיום מנהג הסליחות עצמו. במהלך הסיורים נלקחים המשתתפים אל חזיתות בתיהם של רבנים, רחובות וסמטאות בירושלים שאוצרים בחובם "סיפורים עסיסיים" מימי התורה, בתי עסק שמשמרים את המסורת ומאפשרים למשתתף להתנסות במטעמים או כלים מסורתיים, וכמובן אל קודש הקודשים - הלו הוא הכותל המערבי. בכותל המערבי מסתיימים הסיורים ומתחילים תפילות הסליחה. לעיתים נמשכים תפילות הסליחה אל תוך השעות הקטנות של הלילה.

 

 

האם סיור הסליחות בירושלים הפך לממוסחר יתר על המידה?

על כך שסיור הסליחות הינו יוזמה מבורכת ובעלת חשיבות גדולה אין ויכוח.
אולם עם עליית הפופולאריות של סיורי הסליחות בירושלים גברו הקולות שסביבת הסיורים הפכה ממוסחרת יתר על המידה.
עם בואם של ימי הסליחות מתמלאים רחובות ירושלים ברוכלים, שחקנים ודוכנים אשר מתחרים על תשומת ליבם של משתתפי הסיורים והתיירים.
בנוסף, עצם החשיבות של ימים אלו גורמת להמון רב של אנשים "לנהור" אל תוך ירושלים, דבר שיוצר תחושת מחנק ולעיתים פוגע באינטימיות שאנשים רבים מצפים שתתלוו לקדושתו של מעמד הסליחות.
בהתחשב בעובדות אלו אין זה מפתיע שישנם רבים אשר חושבים פעמיים אם להגיע בכל שנה לסיור סליחות בירושלים.

 

סיור סליחות בחבל בנימין

ואולם ישנה אלטרנטיבה איכותית לסיור הסליחות בירושלים - סיור סליחות בחבל בנימין.
ארץ בנימין הינה ארץ אבותינו, מקום שבו מצויים שורשיו של העם היהודי.
בדרכי בנימין פסעו אבות העם היהודי – אברהם יצחק ויעקב.
הטבע הפראי של חבל ארץ בנימין משקיט את חששות הנפש. מדובר בטבע שטרם עוצב בידי האדם ואינו מכיל זכר לגודש או למסחור שאנו רואים מעת לעת באירועים שמתקיימים בירושלים. סיורי הסליחות בנחלת בנימין רוחניים ומלאי יראה לא פחות מאחיהם המוכרים יותר בירושלים.
במהלך הסיור צועדים המשתתפים אל מקום המשכן בשילה הקדומה, מתפללים ואומרים סליחות במקום שבו התפללה חנה לבן. בנוסף לומדים המשתתפים רבות על עיר המשכן הקדומה ומפעל עשייתו של שמואל הנביא. במרכז המבקרים של נחלת בנימין מוקרנים למשתתפים שלושה מיצגים אשר מלמדים על ההיסטוריה העשירה של חבל ארץ בנימין ומגשרים בין המציאות העכשווית למסורת שדבקה למקום לאורך אלפי שנות קיומו של העם היהודי. בסיום סיור הסליחות (או לפניו) מומלץ להשתתף בסיור ביקב פסגות – מקום שעדיין מפיק יין בשיטה המסורתית שהייתה נהוגה בקרב החקלאים היהודיים בתקופת בית המקדש השני.

סיורי הסליחות בחבל בנימין פתוחים לקבוצות, כיתות וחוגים. אלו מכם שמעוניינים בסיור סליחות רענן ומרשים באווירה תנכית מוזמנים ללמוד עוד ולהירשם לסיור הקרוב.

 

למידע והרשמה:

                                                   בית ספר שדה עפרה

                                                          טלפון: 02-9975516

                                                       דוא"ל: ofra@spni.org.il


בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד